چهارشنبه, 16 بهمن 1392 12:35

یکم ـ دورۀ حضرت نوح (ع)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

     در مورد حضرت نوح (ع) و دوران حضور و رسالت آن بزرگوار، قرآن در موارد متعددی یادآوریهای روشنگرانه ئی داشته و عمده مواردِ موضع گیریهای مخالفان را چند چیز گزارش و القاء فرموده است که عبارتند از: تکذیب، توهین، افترا، تحقیر، فسق و ناباوری به امور ربّانی.
     آنچه در این رابطۀ ویژه قابل تأمل می باشد اولاً اینست که دعوت انبیاء (ع) با دلسوزی و ترغیب به ایمان، آغاز و همراه می باشد؛ و این پرده از گوهر تمدن و سعادتِ واقعی انسان بر می گیرد؛ و ثانیاً اینکه: همه جا در برابر پیام آوران الهی ملأ و کفار قرار گرفته و به مقابله می ایستد!
     حال برای اینکه با گوشه ئی از نگرشِ های قرآنی آشنا شده و کام جان ما با عطر و نور کلام الهی منور گردد، فقط به ذکر چند شاهد قرآنی در رابطه با دوران حضورت نوح (ع) بسنده می داریم:

     * فَقَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن قَوْمِهِ مَا نَرَاكَ إِلَّا بَشَرًا مِّثْلَنَا وَ مَا نَرَاكَ اتَّبَعَكَ إِلَّا الَّذِينَ هُمْ أَرَاذِلُنَا بَادِيَ الرَّأْيِ وَ مَا نَرَىٰ لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ بَلْ نَظُنُّكُمْ كَاذِبِينَ * هود 27
     « پس، سران قومش که کافر بودند، گفتند: ما تو را جز بشری مثل خود نمی بینیم، و جز [ جماعتی از ] فرو مایگان ما، آن هم نسنجیده، نمی بینیم کسی تو را پیروی کرده باشد، و شما را بر ما امتیازی نیست، بلکه شما را دروغگو می دانیم * ».

     * قَالُوا يَا نُوحُ قَدْ جَادَلْتَنَا فَأَكْثَرْتَ جِدَالَنَا فَأْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ * هود 32
     « گفتند:  ای نوح، واقعاً با ما جدال کردی و بسیار [ هم ] جدال کردی، پس اگر از راستگویانی آنچه را [ از عذاب خدا ] به ما وعده می دهی برای ما بیاور * ».

     * فَقَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِن قَوْمِهِ مَا هَٰذَا إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ يُرِيدُ أَن يَتَفَضَّلَ عَلَيْكُمْ وَ لَوْ شَاءَ اللَّهُ لَأَنزَلَ مَلَائِكَةً مَّا سَمِعْنَا بِهَٰذَا فِي آبَائِنَا الْأَوَّلِينَ * إِنْ هُوَ إِلَّا رَجُلٌ بِهِ جِنَّةٌ فَتَرَبَّصُوا بِهِ حَتَّىٰ حِينٍ * مؤمنون 24 و 25
     « و اشراف قومش که کافر بودند گفتند: این [ مرد ] جز بشری چون شما نیست، می خواهد بر شما برتری جوید، و اگر خدا می خواست قطعاً فرشتگانی می فرستاد. [ ما ] در میان پدران نخستین خود، چنین [ چیزی ] نشنیده ایم * او نیست جز مردی که در وی [ حال ] جنون است. پس تا چندی درباره اش دست نگاه دارید * »

     * قَالَ الْمَلَأُ مِن قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاكَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ * اعراف 60
    « سران قومش گفتند: واقعاً ما تو را در گمراهی آشکاری می بینیم *»

     * فَكَذَّبُوهُ فَأَنجَيْنَاهُ وَ الَّذِينَ مَعَهُ فِي الْفُلْكِ وَ أَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا عَمِينَ * اعراف 64
    « پس او را تکذیب کردند و اما او و کسانی را که با وی در کشتی بودند نجات دادیم، و کسانی را که آیات ما را دروغ پنداشتند غرق کردیم، زیرا آنان گروهی کور [ دل ] بودند *.»

    * فَكَذَّبُوهُ فَنَجَّيْنَاهُ وَ مَن مَّعَهُ فِي الْفُلْكِ وَ جَعَلْنَاهُمْ خَلَائِفَ وَ أَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِينَ * یونس 73
    « پس او را تکذیب کردند. آنگاه وی را با کسانی که در کشتی همراه او بودند نجات دادیم و آنان را جانشین [ تبهکاران ] ساختیم، و کسانی را که آیات ما را تکذیب کردند غرق کردیم. پس بنگر که فرجام بیم داده شدگان چگونه بود. *»

    * وَ قَوْمَ نُوحٍ مِّن قَبْلُ إِنَّهُمْ كَانُوا قَوْمًا فَاسِقِينَ * زاریات 46
    « و قوم نوح [ نیز ] پیش از آنان [ اقوام نامبرده همین گونه هلاک شدند ]، زیرا آنها مردمی نافرمان بودند * ».

    * كَذَّبَتْ قَبْلَهُمْ قَوْمُ نُوحٍ فَكَذَّبُوا عَبْدَنَا وَ قَالُوا مَجْنُونٌ وَ ازْدُجِرَ * قمر 9
    « پیش از آنان، قوم نوح [ نیز ] به تکذیب پرداختند بندۀ ما را دروغزن خواندند و گفتند: « دیوانه ای است » و [ بسی ] آزار کشید *».

    از فحوای برخی از آیات یاد شده مشخصه های « مغالطه گری و تجاوزگری » نیز داشت توانند شد.

خواندن 1978 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 اسفند 1392 18:53

بحر ادب

  • گلچین کتاب

  • عکس جمله

  • منتخب اشعار