یکشنبه, 06 بهمن 1392 14:18

علالتِ عقلانی ـ ارزشی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

      الکسیس کارل مدعی است که:
     « ما احساس می کنیم که علی رغم امید فراوانی که انسانیت به این تمدن بسته بود، تمدن حاضر تاکنون از پدید آوردن افرادی که از هوش سرشار و تهور و دلیری کافی برخوردار باشند و بتوانند آنرا از راه خطرناک و لغزنده ئی که در پیش دارد به سلامت عبور دهند، عاجز مانده است. چرا که می بینیم که آدمیان خود به نسبت مؤسسات با عظمتی که ساخته ی مغز ایشان است، رشد و تکامل نیافته اند. از اینجاست که معتقدیم بزرگترین خطری که در این دوره ملیتها را تهدید می کند ضعف فکری و اخلاقی زمامداران و سیاستمداران است.
     عقل و نیروی اراده و اخلاق با یکدیگر رابطۀ مستحکم ناگسستنی دارند، نهایت، وجدان اخلاقی بمراتب از عقل اهمیتش بیشتر است و هر آنگاه که این وجدان و احساس در ملتی فرو می میرد شخصیت اجتماعی آن ملت نیز تدریجاً رو به تحلیل خواهد رفت.
      تمدن ما تاکنون موفق نشده است که محیطی مناسب و مساعد برای فعالیت های عقلانی بوجود آورد. نازل بودن سطح فکر و اخلاق بیشتر افراد بشر را تا حدود زیادی باید معلول نواقصی که در محیط روانی آنان موجود است، دانست، زیرا تفوق و اولویت ماده و اصول « آئین صنعتی » موجب زوال و انحطاط فرهنگ و زیبائی شناسی و اخلاق شده است. »([1])[1] ـ ادعانامه ئی علیه تمدن غرب، ص 201 ـ 200

خواندن 2069 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 اسفند 1392 15:02
محتوای بیشتر در این بخش: « تشدید تعارضها سنجش گریزی »

بحر ادب

  • گلچین کتاب

  • عکس جمله

  • منتخب اشعار