یکشنبه, 06 بهمن 1392 12:42

معنویت گریزی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

     « رنه گنون » در کتاب « بحران دنیای متجدد » گزارش داده است که:
    « در دوران رنسانس یک واژه بود که مورد احترام و اعتبار قرار گرفت، و از پیش سراسر برنامه های تمدن متجدد را در خود خلاصه می کرد. این واژه واژۀ « اومانیسم » ( فلسفه ئی که بشر را معیار ارزش هر امری میداند )، است، در واقع، منظور از این واژه این بود که همه چیز را محدود به موازین و مقادیر بشری محض سازند، و هر اصل و طریقتی را که خصلت معنوی و برین داشت، به صورت انتزاعی و مجرد درآورند، و حتی بر سبیل تمثیل می توان گفت، مقصود این بود که به بهانۀ تسلط بر زمین از آسمان رو برتابند.»([1])

     « کنراد لورنتس » می گوید: « یکی از چیزهائی که برای انسان غربی مد شده است سنت شکنی است. به گمان آدمک غربی هر آنچه را که بتوان بر آن نام سنت نهاد، باید از میان برود تا جای آنرا چیزی نو بگیرد. »([2])

     « گرک ساکویچ... روحانی عالی مقام و کشیش کاتولیک، برنامه های ارشادی ـ مذهبی خود را در شیکاگو، با موسیقی راک اندرول درهم آمیخته است. بر اساس گزارش اسوشیتدپرس، عالی مقام ساکویچ، هم مشاور روانی و مددکار روحی در کلیسای « روح مقدس » در شامبرگ... ( ناحیه ای در اطراف شیکاگو ) است و هم سرگرم کننده ای ( شومنی ) در برنامۀ رقص و شادی WKQX».([3])

    « در تلویزیون حتی مذهب، بدون هرگونه محدودیتی و بدون هرگونه مصلحت اندیشی و رعایت حالی و بدور از هرگونه اعتنایی، به عنوان سرگرمی عرضه می شود. هر مقوله ای از مسایل و اعمال عبادی و مذهبی که مستند به تاریخ یا مربوط به مسایل انسان و دنیای معنی باشد یا باعث ایجاد رفتار و سلوکی روحانی و غیر مادی شوند در تلویزیون کمرنگ و چه بسا که اصلاً فاقد رنگ و نور هستند. در آن حیطه است که هیچ سنت و سیره ای، روش و دستور العملی، آموزشی، و احساسی برای سلوک و سیر در دیار معنویت وجود ندارد. در یک چنین قطعاتی، واعظ و کشیش است که نت و ملودی اصلی را عرضه می دارد ( حرف اول را می زند ) و خدای مهربان ویلن دوم را می نوازد.»([4])[1] ـ کتاب مذکور، ص 18

[2] ـ هشت گناه بزرگ انسان متمدن؛ به نقل از مدرک پیشین، ص 462

[3] ـ زندگی در عیش، مردن در خوشی، ص 209

[4] ـ زندگی در عیش، مردن در خوشی، ص 251

خواندن 2460 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 اسفند 1392 12:40
محتوای بیشتر در این بخش: « انسان ستیزی حیاتی منطق گریز »

بحر ادب

  • گلچین کتاب

  • عکس جمله

  • منتخب اشعار